• Link to LinkedIn
  • Link to Facebook
  • Link to Mail
  • Nyheder
  • Arrangementer
    • Munkebjerg Hotel – Open Day
    • Hybridundervisning – Open Day
  • Job
  • Kontakt
    • Teamet
+45 87 45 60 90
AVDAN
  • Forside
  • Løsninger
    • Billede og skærme
      • Skærme
      • Touchskærme
      • LED skærme
      • Infoskærme
      • Mødebooking
      • Projektorer
    • Betjening
      • Touchbetjening
      • Trykknapbetjening
      • AV Management
    • Lyd
      • Højttalere
      • Mikrofoner
      • Teleslynge
      • Akustik
    • Online møder
      • Videokonference
      • Bring Your Own Device
      • Microsoft Teams Room
      • Zoom Rooms
      • På tværs af platforme med Pexip
    • Præsentation
      • Trådløs skærmdeling
      • AV over IP
      • Streaming
    • Kontrolcenter / kontrolrum
      • Kontrolrum
      • Skærme til kontrolrum
      • Styring
      • Hardware-sikkerhed
  • AV-rådgivning
  • Kundecases
  • Support og service
    • Fejlmelding
      • Har du et produkt, der ikke virker, som det skal, kan du nemt og helt enkelt fejlmelde produktet her.
    • Fjernsupport
      • Vi yder fjernsupport via Teamviewer. Den får du adgang til her.
    • Support og service
      • Du er aldrig alene – heller ikke efter endt installations fase. Vores AV support sikrer dig de bedste teknikere, så du kan føle dig tryg, og hurtigt er oppe og køre igen.
  • Om os
    • Fakta om AVDAN
      • En 100 % danskejet virksomhed, grundlagt på et solidt fundament af erfaring.
    • Vision, Mission og DNA
      • Vi rådgiver, udvikler og implementerer den bedste løsning for dig. Og drifter, servicerer og vedligeholder den bagefter, så du kan være sikker på en løsning, der virker. Alt sammen med udgangspunkt i vores DNA.
    • Vi tager grønt ansvar
      • Vi tager gerne vores del af ansvaret for den bæredygtige udvikling. Det gør vi med miljøvenlig CSR-politik og løsninger, som bidrager til en grønnere hverdag.
    • Certificeringer
      • Vores certificeringer er din sikkerhed for højt fagligt niveau – og den bedste AV-løsning.
    • AVDAN på SKI-aftalerne
      • SKI 02.70 – det optimale valg
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Søg
  • Menu Menu

TEMPEST-certificerede skærmløsninger

Beskytter klassificerede og kritiske oplysninger – i både offentlige og private virksomheder.

Har du styr på hardware-sikkerheden?

Data- og informationstyveri begrænser sig ikke kun til software…

Se de TEMPEST-certificerede skærme

Minimer risikoen

Med TEMPEST-certificeret udstyr minimerer du risikoen for, at følsomme data ender i de forkerte hænder.

Det ustabile økonomiske og politiske landskab har gjort verden langt mere usikker end tidligere. Det betyder, at alle private og offentlige virksomheder i dag potentielt set kan blive offer for data- og informationstyveri.

At holde klassificerede, følsomme og kritiske oplysninger ude af hænderne på fjender og kriminelle bør derfor være en topprioritet for enhver organisation, som beskæftiger sig med enten kritisk infrastruktur eller andre vigtige samfundskritiske funktioner, hvor konsekvenserne af et databrud reelt vil være fatale.

Din hardware udgør også en sikkerhedsrisiko

De kriminelle er blevet dygtigere og mere sofistikerede. Cyberkriminaliteten er derfor ikke længere begrænset til it-systemer, der kan hackes, falske hjemmesider eller installation af virus på computere.

I dag indhenter kriminelle også vigtige informationer ved at fortolke udstrålinger fra elektronisk udstyr, såsom vibrationer, lyde og utilsigtede radio – eller elektriske signaler.

Derfor er det blevet vigtigt også at træffe de nødvendige sikkerhedsforanstaltninger, for at beskytte det hardware der anvendes – og ikke kun have fokus på sikre softwareløsninger.

For at være bedre beskyttet imod det stigende trusselsniveau bør virksomheder og organisationer derfor overveje, om anvendelsen af TEMPEST-godkendt hardware måske er relevant.

Kontrolrum kritisk infrastruktur

TEMPEST-standard forebygger databrud

TEMPEST-standarder er en række standarder, som oprindelig blev udviklet af de amerikanske militærorganisationer og NATO, og som nu også er vedtaget i EU. Det gør dem til de førende standarder indenfor forebyggelse af databrud gennem radiofrekvenser og elektriske signaler.

Det mest almindelige overvågnings- og kommunikationsudstyr udsender høje niveauer af elektromagnetisk stråling, som potentielt set kan aflyttes. TEMPEST-systemer og -teknologier er derfor designet til at minimere niveauet af elektromagnetiske udstrålinger.

Er du i tvivl, så tag en snak med os

Mød Danmarks stærkeste hold indenfor opbygning af kontrolrumsløsninger.

TEMPEST-godkendt udstyr kan benyttes af alle

TEMPEST-godkendte skærme og systemer har traditionelt set været anvendt i kontrolrum og andre taktiske rum med mange skærme og andet elektronisk udstyr. Steder hvor man typisk har arbejdet med højt klassificerede samfundskritiske eller militære oplysninger. Her har man haft særligt fokus på, at udstyret ikke skulle lække radiofrekvenser og være modtagelige over for databrud.

Men med det ændrede trusselniveau er TEMPEST-godkendt udstyr blevet relevant for langt flere organisationer og virksomheder.

Generelt kan enhver organisation eller virksomhed – militær, politisk, offentlig og privat – der beskæftiger sig med følsomme og klassificerede samfundskritiske funktioner eller oplysninger, sikre sig endnu bedre ved at benytte TEMPEST-certificerede skærme og udstyr.

AVDAV - Kontrolrum kritisk infrastruktur
Er du i tvivl om TEMPEST-certificerede løsninger er noget for dig - så skriv eller ring til os

Sharp/NEC TEMPEST-certificerede skærme

Sharp/NEC har i flere år arbejdet sammen med Eurotempest om certificering af udvalgte modeller.

Modeller der er certificeret enten som A eller B er følgende:

NEC M-serien fra 43” til 98”


Level A certificeret

NEC UN-series –Videovæg

NEC MultiSync® M551-LCD 55″ Message Large Format Display


Level B certificeret

LED E-serien “all in one” løsning fra 108” til 217” samt modul opbygget LED løsning i E-serien

NEC MultiSync® UN552V-LCD 55″ Video Wall Display


Level B certificeret

Desktop EA-serien i 24” til 27”

NEC LED-E015i-135-Indoor LED 1.5 mm 135″ FullHD Bundle

NEC LED-E015i-1.5 mm Indoor FinePitch LED Module


Level B certificeret

NEC MultiSync® EA271Q-LCD 27″ Enterprise Display

Vil du vide mere om de enkelte skærme - så skriv eller ring til os

Er du i tvivl, så kontakt os

Har du brug for råd og vejledning i forbindelse med opbygningen af jeres sikre møde- eller kontrolrum, så tag fat i os.

Hos os møder du nok Danmarks stærkeste hold indenfor opbygning af møde- og kontrolrumsløsninger. Vi har en omfattende erfaring og viden om, hvad der skal til for at designe og udvikle løsninger, der fungerer, er sikre, giver overblik, er stabile og ikke mindste fleksible. Vi har gjort det før – for nogle af de meste krævende kunder.

Kontakt os

Eller udfyld formularen

    Adresser

    Hovedkontoret

    AVDAN A/S

    Vrøndingvej 2
    DK-8700 Horsens

    Adresser

    Kontor Sjælland

    AVDAN Skovlunde

    Literbuen 10B, 1. th.
    DK-2740 Skovlunde

    Dokumenter

    Salgs- og leveringsbetingelser

    Cookie- og privatlivspolitik

    Links

    Kontakt

    Medarbejdere

    Job

    Aktiviteter

    Nyheder

    Kontakt

    Tel: +45 8745 6090

    Email: info@avdan.dk

    CVR: 35382747

    Scroll to top Scroll to top Scroll to top